REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego w art. 720 – 724. Należy ona do kategorii umów nazwanych, których istotne postanowienia zostały uregulowane w przepisach prawa.

Zgodnie z art. 720 KC przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Wynagrodzenie

Co istotne do wymaganych postanowień umowy pożyczki nie zalicza się wynagrodzenie, co oznacza, że sama strony wcale nie muszą zastrzegać, iż w zamian za świadczenie dający pożyczkę otrzyma z powrotem większą ilość pieniędzy lub rzeczy (gdzie różnica ta stanowiłaby wynagrodzenie).

Tym m.in. umowa pożyczki różni się od umowy kredytu bankowego (art. 69 Prawa bankowego), w której to kredytobiorca zobowiązuje się do zapłaty m.in. odsetek i prowizji.

Forma umowy pożyczki

Co do zasady umowa pożyczki może być sporządzona w dowolnej formie, co oznacza że prawnie wiążące jest także zawarcie umowy w formie ustnej. Jednakże zgodnie z art. 720 ust. 2 Kodeksu cywilnego umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Zobacz: Sprzedaż towarów

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA